SEVDİĞİN İŞ, HAYAL PROPAGANDALARI, YARDIM, RADYO 521 BÖLÜM 2

Olmayan şeyler
İhtiyaç olan ve daha önce yapılmamış şeyleri bulmak istiyoruz. Çünkü işimizi çok kolaylaştıracağını düşünüyoruz. Ama herkesin yaptığı bir şeyi gerçekten istesek ve sevsek bile vazgeçebiliyoruz çünkü diyoruz ki çok yapan var ve onlarla rekabet etmem imkansız. Atladığımız önemli bir nokta var farkında olmadığımız, biz o yapanlardan daha iyisini her zaman yapabiliriz ve bunu biz istersek olur. Kadir Köymen burada kendi anektodlarından yaşadıkları ile birlikte bir çıkarımını anlatıyor. Kolay şeylerin üzerine giderken bir çok engel çıktığını ancak zor yolu, meşakketi seçtiğinde tabiri caizse konuyu deşip parçalayarak ileri gittiğinde,  aslında bir düğüm gibi sökülmeye başladığını, karşına kolaylıklar ve çözümler çıkmaya başladığını anlatıyor ve herkese bunu öneriyor. Bu oyunun kendisidir. Ying yang felsefesindeki zıtlık konusunada benzetilebilir.

Yardımlaşmak
Para ve yardım aramak konularında bazen çok istersek ve ararsak yollar tıkanmış gibi gelebilir. O zaman ne istiyorsak ondan vazgeçmek gerekir. Aslında paradan vazgeçip daha farkli değerlerimizin oluşmasına olanak tanıyarak daha iyi şeyler yapmaya başlayabiliriz. Değerlerimizi yeniden ve daha opsiyonel tasarladığımızda tıkanıklıktan kurtulma şansımızda olabilir. Bir araştırmada çalişanların maaşlarına zam yapıldığında performanslarında düşüş görüldüğünü söylüyor çünkü aynı işi yaparak daha fazla para alıyor olmak insanları strese sokuyor ve üretkenliklerini kısıtlıyor. Buna karşın diğer gruba hiç para konusu açılmadan primsiz ve özgür çalişan grup daha verimli çalişiyor.
Yardım ve yardımlaşma arasında ki fark
Yardımlaşmak bir konu veya iş karşısında birlikte el ele vererek çalişarak yenmek yada başarmakken yardım almak çok daha farklı bir konudur. Ve daha farklı ele alınması gereklidir. Ve yardım alıyor olmak aslında bizi bir yerde tutsaklaştırabilir, önümüze engel olarak çıkabilir. Yardım almak ve vermek ileri süreçte bir pişmanlık olabilir. Örneğin bir yatırımcıdan aldığımız yardımlar ilk başta bize iyi gelirken daha sonrada bize engel ve ortak olmaya başlar emeklerimizin bir kısmı sürekli olarak bir kişiye pay olur. Bir yardım verdiğimizde ise daha sonrasında insanlar olarak daha önce bir problemi nasıl çözdüysek bir dahakine yine aynı şekilde çözmek isteriz. Bu durumda bize hep önümüze engel olarak çıkabilir ve sürekli bizi meşgul eden bir döngüyü başlatmış olabiliriz. Konu pekiştirici söz “İnsan seviğine yardım etmez.”
Balık verme tutmayı öğret klişesini Kadir Köymen farklı bir bakış açısıyla değerlendiriyor. Aslinda öğretmeye çalişma. İşini yap ancak şeffaf bir şekilde öğrenmek isteyen zaten bak bu çalışıyor diye düşünür ve kendisi gelip, senden alması gerekeni alır.
Kendini değiştiremiyor musun ?
Kendimizi değiştirmemiz çok zordur. Çok çalışkan olacağım diyerek çalişkan olamayız. Bu siyah tenli olmaya çalişmaya benzer. Ama kendimizi çalişkan olmak zorunda olacağımız bir ortama sokarsak işte o zaman çalişkan olmak için gerekli olan şeyleri kazanmaya başlarız. Çalişkan olmak kulağa hoş gelebilir ama bunun mantıklı ve sağlıklı ölçülebilmiş, test edilmiş hali varmıdır ? Çalişkan olabilmek amaçımız gereksiz efor sarfetmemize neden olabilir. Gereksiz su içmek yada aşırı güneşte kalmaya benzetilebilir.
Bu konuda en mantıklı ve tasarruflu yol kendimizde istediğimiz özelliklerin, bulunacağımız ortamda ihtiyaç duyuluyor olması gerekmesidir. Kendimizi tasarlamak istiyorsak ilk önce çevre ve ortamdan başlanılmalıdır. Bu bahsedilen yerlere örnek verilmek gerekirse okul, kurum, şehir gibi örneklendirilebilir.
Hayel propagandaları
Tüm sosyal mecralarda, tek ol kendi işini kur, al çantanı git, diğer insanlardan kurtul gibi duyguları besleyen teşvikler yapılyor. Kadir Köymen bunun kasitli olarak yapıldığını düşünüyor. İnsanların birleşmenin gücünü fark etmesini istemeyenler olabilir.
Pozitif bilimden faydalanmak
Bir hizmet veya ürün tasarlarken her zaman pozitif bilimi kullanmamiz gerekir. Pozitif bilim ile yola çıkan hiçbir şey bozulmaz. Basit bir matematik ile bir binanın yıkılıp yıklımayacağını anlayabilmek gibi. İlk önce test et sonra bence böyle dediğin kısımları marketing kısmında uygula. Benceler işin baharatı, pozitif bilim temelidir.
Sevdiğin iş problemi
Sevdiğin işi yaparken hayal et denildiğinde kendimizi yalnız çalişirken hayal ediyorsak büyük ihtimalle propagandalardan etkilenmiş olabiliriz.  Ve kendimizi yalnız çalişiyor hayal etmemiz bir problemdir. Yalnız çalişacaklar ormanda çalişmalı, kusursuz ve çok iyi çalişan sistemler bir çok insanın bir araya gelmesi ile kurulmuştur.
Hangi işi seviyorsunu değil insanlar benden birşey isteydi ben o şeyi severek ve isteyerek yapardım dediğimiz şey nedir onu bulmak için çalişmalıyız. Diğer insanlar için ben bunu seve seve yaparım dediğin şeyi bulduğunda her şey çok daha farklı olabilir,
Bu sorunun cevabını bulana şehirin anahtarını veriyorlar diyor Kadir Köymen.
Ve bulduğun konu hakkında herkesten ustaca çalişmak, herkesten iyi yapabilmek, o kadar iyi çözmek ki diğer insanları tembelleştirerek ürününe veya hizmetne muhtaç etmek bu işin anahtarıdır.
2. BÖLÜM YAYIN LİNKİ: https://radyo521.com/bolum-2/
Apple podcast uygulamasındanda ulaşbilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir