BAŞLAMAK, TOPU KUCAĞA ATMA, ZİNCİRİ KIRMA RADYO 521 BÖLÜM 1

Başlamak
Bir şey yapmak için zor olan hep başlamak. Kulağamıza hoş gelen şeyler motivasyon, istek, tutku, sevmek bunlar başlamamızın aslında nedenleri gibi görünüyor, ancak başlamanın tek istisnasız yolu vardır oda mecbur olmak. Hesap ve kitabı en iyi şekilde yaptığımız durumlarda yani bir mühendis gibi statik ve istatistik olarak tüm hesaplarını yaptığımızda, “tamam bu bina yıkılmaz” dediğimiz anlarda işte o zaman kendimizi o mecburiyete atmalıyız. En mutlak çözüm budur. Bu bağlamda mecburiyet konusunun ardından musibet konusu geliyor, genç yaşlarda ne kadar çok musibet başa gelirse, tecrübemiz o kadar artar ve ilerleyen zamanda alacağımız musibetlerin dozunu artık çok iyi ayarlayarak hem başarılı olmamıza destek oluruz. Hemde yaptıkça, daha iyi yapmanın lezzeti bir sürekli çalişma döngüsünü besler.
 Topu kucağa atma
Zeki Alasyanın çıkmış olduğu bir tv programında sanat halk içinmi yoksa toplum için mi tarzında bir soru sorulmuş. Oda topu izleyicinin kucağına atarsan çok kolay olur kolayı herkes yapar ve sever. Topu çokta izleyicinin kafasının üzerinden atarsan bu sefer anlayan az olur ve gerçek tadı yakalayamazsın. En etkilisi topu başının biraz üstünden küçük bir uzanma ile yakalayacağı şekilde atmandır demiştir. Çünkü o zaman en lezzetlisi olur ve herkes zevk alır. Bu örnekte olduğu gibi bizde musibetlerimizi ona göre ayarlamalıyız. Başımıza alcağımız belalar öyle ayarında olmalıdır, batarsam hayatım biter ev, araba, ipotek ettim şeklinde olmamalı. Batarsam durumu toparlamak için zorlanmaktan gözlerim yaşaracak, toparlarım ama ölmem en azından tadında olmalıdır.
Zinciri kırma konusuna bir de böyle bak
Spor yapmak için nedenlerimiz var ve artik karar verdik. Ama hiç bırakmamak için her gün kendimize 10 saniye spor yap kuralı koyduk. İlginçtir ki bazı günler 10 saniye bile yapmak istemeyiz. Burada ilginç bir noktaya değiniliyor. Zinciri kırmamak bir iş veya gelişim için en önemli şeydir. Yaparsan iyi olursun. Zincirlerimizi kırmak istemiyorsak biraz tutarlı alt limit belirlemeliyiz. Bu konu ciddi bir konudur. Sakin olup gerçekçi olarak bu sınırları belirlemeliyiz. Unutmayın bunu her gün yapacaksınız. Her gün yapmak başka birşeydir.  Belirleyeceğimiz daha alt limit büyük resime bakıldığında aslında zinciri hiç kırmamamızı sağladığından daha büyük etkilere sebep olur. Bilhassa 10 sn spora başlasak zamanla belki 1 dakikalara çıkacak, ama mesele en kötü günde bile 10 saniye yapmak. Lanet olsun 10 sn bile zor geliyor şuan dediğin günleri düşünüp karar ver. Bünye yapmaya alıştığı, alışkanlık kazandığı için artık zaten zincir sağlamlaşacak. Yaptıkça iyi olacağiz.
RADYO521.COM  yayınlarından dinlediğim ve havada kalmasını istemediklerimi paylaştığım bir makale. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

“BAŞLAMAK, TOPU KUCAĞA ATMA, ZİNCİRİ KIRMA RADYO 521 BÖLÜM 1” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba çok güzel özetleyip not almışsın emeğine sağlık bizimle paylaşmanız da büyük incelik çok teşekkürler…
    Peki her bölüm için notumuz var mı

    1. Merhabalar Semih bey. İlk 10 bölümü özetlemiştim. Daha devamını getiremedim kendi işlerimden vakit bulamadığımdan ötürü malesef.. Vakit buldukça bu seriye devam etmek istiyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir