ANLATMA GÖSTER, PROBLEME ALIŞMAK, SORGULAMALISIN RADYO 521 BÖLÜM 5

Anlatma göster: (Dakika 10)
Anlatacağınız şeyleri yaparak gösterin. Anlatmayı bırakta söylediğin gibi gerçekten çalışıyor mu ? Yapta görelim. En etkili ve aslında kolay yöntemlerden birisidir bu. Mesela bir çocuğun ailesinden görerek daha sonra kendisi de eline kitap alması gibi. Aynı durum iş ve hayatında da böyleyken biz hep konuşuruz. Neden konuşuyoruz ? Hep bir şeyleri konuşuyoruz kurtarıyoruz ancak icraat konusunda ne kadar iyiyiz ? En azından kendi çapımızda bir kaç adam atmamız bile mühimdir kendin yap mevzusu burada değer kazanıyor. Kendi yaptığımız anektotları paylaşmamız yaptığımızı göstermemiz daha değerlidir. Çünkü bu açıdan bakıldığında durum bir nasihatten çıkmış ve daha akılcı bir yöntem olmuş olur. Karşınızdaki insan için onu almak veya almamak çok daha basitleşir.

Madem bir şeyler bildiğimize inanıyoruz. İlk kendimiz yapalım. Neden bir şey zorsa kendimiz bile yapmıyorsak başkalarına anlatıp duruyoruz. Buna karşın yapıp konuşmak daha mantıklı değil mi ? Ben bunları yaptım bunlar işe yaradı bunlar yaramadı diyebilmek daha sağlıklı. Çünkü hem anlatıyorsun hem de oldu yada olmadı diye gösterebiliyorsun.
Probleme alışarak problemi çözme yöntemi
Bir problemi ilk başta nasıl çözdüysek sürekli öyle çözmeyi seviyoruz. Geçiştirici çözümlere alıştırırsak kendimizi er yada geç toslayacağımız serüvenlere atıyoruz. Ve aslında hayatımızda bizi kötü etkileyecek ama çözüm olarak kendimizi ona alıştırdığımız yada dışarıdan öğrendiğimiz ve çözsek çok rahatlıyacağımız problemlerimiz olabilir.
Kısa ve uzun vade denklemi
İkisi bir birine zıt çalışıyor. Kısa vadede bir fayda görüyorsan uzun vadede zarar, kısa vadede bir sıkıntı içerisindeysen uzun vadede bir faydasını görürsün. Kadir Köymen bunu idda ettiğini ve bir çok kez test ettiğini söylüyor.
Bir şeyleri birileri için ilginçleştirmeye çalışmak mantıksız bir çaba mıdır ?
Bir insanın ilgisi veya en ufak bir eğilimi varsa zaten kendisi zorlansada kendisi için olanı çekip alıyor. Böyle iken ortaya birşeyler koyacak insanların herkesin ilgilisini çekmesi için kendini veya ortaya koyacaklarını yontmasını ve başkalaştırmaya çalişması mantıklı bir hareketmedir ?
Sorgulamanın önemi (dakika 30 sonrası)
İnanışlar ve insan fikleri: Bence böyledir iyi hissediyorum diye oluşmuş insan düşüncelerinin üzerine giderek fasa fiso olduğunu düşünerek zıtlarının üzerine gittiğimizde, ordan şirket yapısıda, hayat yöntem ve şekilide çıkartabilirsin. Sorgulamanın içinden harika şeyler çıkıyor. Bir yere baktığında fikirleri bile görmeye başliyorsun birisi bence böyle olsun demiş ve o senin hakikatin olmuş hayatinda yer çekiminin gerçekliği gibi bir inanış olmuş, çünkü doğduğunda oradaydı ve kimse senden sorgulamanı istemedi. Tavsiye etmedi. Sorgularsan ve asıl hakikati görürsen. O zaman bende yaparım demen daha kolaylaşiyor. Herşeyin aslında birin altı üstü fikri olması insana müthiş bir heyecan doğuruyor. O zaman benimde fikirlerimin böyle olması zor değil diyebiliyorsun. Bende yaparım yada burasını değiştiririm diyebiliyorsun.
Bazende bir delinin kuyuya taş atmasına benzer şeyleri görebilmemizi sağlıyor asla çalışmayan berbat ve verimsiz yöntemler ama herkes onu uyguluyor ve herkes o yoldan gidiyor. Ve bu gibi durumlarda daha kolayini yada iyisini bulmakta o kadar kolay ki. Sorgulama sayesinde ne kadar büyük bir yalanın içinde olduğumuzu görmek o kadar tuhaf ki, her şey bir uydurmadan ibaret.
Zeka eşittir opsiyonları açık tut
Ted talks zeka konuşmasını şidetle tavsiye ediyor Kadir Köymen. Zekanın matematikle anlatıldığı bir konuşma. Bilgisayara kurulan formüler test sistemi ile opsiyonlarını açık tutulmasını istediğinde mantıklı ve iyi şeyler yapmaya başlıyor. Konuşmada bazen opsiyonlarımızı kapatırız ve dar bir tünele gireriz. Onunda sebebi daha geniş ve opsiyonların daha çok olduğu bir yere geçebilmek için yaparız diyor. Örneğin iki taraf karşısında arada kalınılmışsa eğer bir tarafı seçeceksek eğer opsiyonlarımızı açık tuttuğumuz için güçlü olan tarafı seçeriz. Akıllıca geldiği için seçiyoruz ve kültürler, tercihler, her şey böyle seçiliyor. Aslında hiç bir şey bilimsel değil öyle seçilmiş karar verilmiş şeylerdir. Buna uyanmış olmak önemli bir farkındalık çünkü aslında yapabileceklerini görmek insanı heycanlandırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir